3D tisk

Technologie 3D tisku se v současnosti využívá snad ve všech oblastech lidské práce – počínaje architekturou a stavebnictvím, přes lékařství (náhrady kostí), gastronomii, umění, PR, vzdělávání apod. Dnešní moderní 3D tiskárny dokáží vyrobit téměř cokoliv.

Až byste se divili, k čemu všemu je můžete využít. Na 3D tiskárnách se běžně vyrábějí náhradní díly, lidské postavičky a obličeje, zmenšeniny různých staveb, automobily nebo spousta dalších každodenně používaných předmětů.

Oblíbené jsou i módní doplňky dekorativní předměty do interiéru.

 

OBJEDNÁVEJTE zde

po kliknutí na "objednávejte zde" vyplňte údaje
a připojte tiskové podklady do přílohy.

 

      

Materiály:

PLA
Biologicky odbouratelný termoplast, vyroben z obnovitelných zdrojů, jako je kukuřičný škrob nebo cukrová třtina. Na základě toho jsou PLA vlákna mnohem šetrnější k životnímu prostředí než jiné plasty. Je dokonce nazýván "zeleným plastem". Používá se k tisku modelů se zaměřením na detail, figurek či rychlých prototypů nevyžadujících vysokou mechanickou, chemickou či teplotní odolnost.

PETG (Polyethylene terephthalate glycol)
Ko-polyester, vyrobený ze směsi PET a glycerolu. Hlavní výhodou je vysoká pevnost v kombinaci s vysokou flexibilitou a dlouhou životností.

Vlastnosti:
•    Vysoká pevnost, vysoká flexibilita, odolnost.
•    Ideální pro mechanické části z důvodu vysoké odolnosti a trvanlivosti.
•    Vysoce flexibilní, více než PLA nebo ABS, nerozpustný.

ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene)
ABS je technický materiál, který je díky své houževnatosti a teplotní odolnosti vhodný k tisku mechanicky namáhaných dílů. ABS je také ve světélkující formě, kdy díky obsaženým látkám materiál ve tmě svítí a to modře nebo zeleně.

Vlastnosti:
•    Vysoká životnost, vysoká pevnost a odolnost vůči nárazům
•    Ideální pro zablokování pohyblivých částí, automobilové díly, pouzdra elektroniky a hraček
•    Rozpustný v acetonu
•    Nejsou považovány za bezpečné pro potraviny

 

3D tisk z modelu :

3D tisk dokáže opravdu úžasné věci, abychom mohli 3D tisknout, potřebujeme mít k dispozici 3D model. Ten musíme buď sami vytvořit (v modelovacím nástroji, jako je třeba Autodesk Maya, Mudbox, Cinema 4D, 3D Studio Max, ZBrush, nebo např. open source Blender. Další možností je využít velkého množství 3D objektů z online  databází, jako je např. Thingiverse či Turbosquid. Mnoho 3D objektů je k dispozici zcela zdarma, ty speciální pak lze zakoupit, některé za pár desetikorun, jiné, jako třeba přesné modely letadel, strojů a podobně pak i v řádech tisíců a víc.Jakmile objekt máme, nahrajeme do speciálního software dodávaného s tiskárnou, kterému se říká slicer (např. slicer Cura, Slic3r). Úkolem sliceru je převést 3D objekt z běžného 3D formátu do tisknutelné podoby - tj. rozřezat ho na vrstvy. V případě potřeby pak doplnit pod objekt přídavný materiál (tzv. tiskovou oporu), které umožní, aby se projekt při tisku nezhroutil. Slicer také umožňuje nastavit, z jakého materiálu budeme tisknout, jakou rychlostí, při jaké teplotě, zda budeme tisknout na podstavu, jak bude vypadat výplň objektu, jaký bude mít objekt rozměry apod.

FDM - Fused Deposition Modeling  - tedy jedničkou mezi známými technologiemi. Znamená to, že tiskárna roztaví materiál a pomocí extruderu a trysky jej nanáší vrstvu po vrstvě na podložku (vyhřívanou, tzv. heat bed). Tato tiskárna k tisku využívá materiály tzv. termoplasty, především PLA a ABS, ale také např. PET, PETG, PVA, TPE, HIPS, NYLON apod. 

SLA - stereolitografie - ta používá k tisku polymerovou pryskyřici, do které ultrafialový laserový paprsek vykresluje jednotlivé vrstvy. K tisku se používá fotopolymerová pryskyřice v tekuté formě (tvz. UV resiny), kterou vytvrdí právě UV světlo. Tato metoda tisku je jemnější a přesnější než metoda FDM.

 

Ceník:

PLA  
2 Kč/g + 10 Kč/h
 
      

Veškeré ceny jsou bez DPH. Minimální objendávka 300 Kč.